Банк портретів / Лихолєтова Ольга та Іван, Ліберман (Лихолєтова) Клавдія

Лихолєтови Ольга та Іван, Ліберман (Лихолєтова) Клавдія

У роки Другої світової війни м. Феодосія двічі було окуповане гітлерівцями. 3 листопада 1941 р. радянські війська залишили місто. Із приходом нацистів вулиці обезлюдніли, стіни будинків та огорожі зарясніли наказами, які обіцяли розстріл за порушення комендантської години, неявку на роботу чи відмову від неї, допомогу партизанам, опір заходам окупаційної влади. Людей відправляли на роботи до Німеччини, було розроблено систему штрафних робіт і податків. У населення відбирали їжу, житло, дехто ночував у підвалах. На Сінній площі, вулиці Карла Лібкнехта, перехресті вулиць Галерейної та Свердлова стояли шибениці, на яких довго висіли трупи.

У такій атмосфері довелося жити багатодітній родині Лихолєтових. Іван, Ольга та їхні старші діти працювали у Феодосійському порту. З початком війни син Іван пішов на фронт. Наприкінці жовтня 1941 р. радянські війська, покидаючи місто, підірвали всі підприємства. Вибухи завдали шкоди й житловим будинкам, багато людей залишилося без даху над головою. Серед таких були подруга 17-річної Клавдії Лихолєтової Катя Дузь та її мати. Лихолєтови прихистили їх у своєму домі. Сім’я Дузів зазнала чимало горя ще до нацистської окупації, в 1937 р. Катин батько Микола Дузь буз заарештований за сфабрикованим звинуваченням і загинув у казематах НКВД.

Окупанти переслідували і вбивали євреїв. 11 листопада 1941 р. вийшов наказ про їх обов’язкову реєстрацію. За порадою Лихолєтових мати Каті – єврейка Марія Заславська – на реєстрацію не з’явилась. А вже 4 грудня 1942 р. всіх зареєстрованих євреїв вивезли за місто й розстріляли у протитанковому рову. Дузі й надалі переховувались у Лихолєтових, знищивши свої документи, де зазначено було національність Марії. Після страти євреїв 12 грудня 1941 р. така сама доля спіткала кримчаків. Наступним етапом були облави й пошуки тих, хто переховувався. Попри небезпеку покарання смертю, Лихолєтови не припинили надавати прихисток Дузям. 29 грудня 1941 р. контроль над містом тимчасово повернули собі радянські війська. Другий період окупації Феодосії настав 17 січня 1942 р. Тоді Катя разом із матір’ю перебралися до сусідів Лихолєтових – літнього подружжя Усиків. Німці продовжили переслідування євреїв та кримчаків, тож Марія Заславська мусила вести нелегальний спосіб життя. Виїхати в глиб країни не було можливості. 17-річна Катя взяла на себе відповідальність за власну сім’ю. Вона працювала в порту, виконуючи будь-яку роботу. Улітку 1942 р., рятуючись від німецького терору, Катя з матір’ю втекла до м. Старий Крим, що за 30 км від м. Феодосія, де вони жили у знайомих до повернення радянських військ.

Після війни врятовані повернулися до м. Феодосія. Катя й Клавдія багато років дружили.

У 1990 р. Клавдія (у шлюбі – Ліберман) виїхала з чоловіком до Ізраїлю.

19 вересня 2010 р. Яд Вашем удостоїв Клавдію Ліберман (Лихолєтову) та її батьків Івана й Ольгу Лихолєтових почесного звання «Праведник народів світу».

Дар’я Жуковська

м. Київ

КНУ ім. Тараса Шевченка

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека